У столиці Гуцульщини – Верховині проведено з величезним успіхом Дні українського кіно в рамках Міжнародного Кінофестивалю «Молодість». З 19 по 22 грудня у переформатованому на кінозал актовому залі Верховинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 300 глядацьких місць верховинці та гості краю переглянули 7 найновіших українських кінострічок «Кіборги», «Чужа молитва», «Межа», «Сторожова вежа», «DZIDZIO Контрабас», «Припутні», «Червоний». Аншлаг – на кожному кінопоказі.
Свято Українського кіно повернулося у Верховину – на праотчу гуцульську землю, де справжній український кінематограф у 1965 році дебютував геніальною кінострічкою світового значення Тіні забутих предків» Сергія Параджанова. Наші гори увічнили національну кінематографію фільмами-шедеврами «Білий птах з чорною ознакою», «Олекса Довбуш», Анничка», «Час збирати каміння» та іншими художніми фільмами. Їх знімали геніальні режисери, сценаристи, оператори Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко, Михайло Іллєнко, Віктор Іванов, Борис Івченко, Володимир Андрощук. Творили незабутні актори: Іван Миколайчук, Лариса Кадочникова, Кость Степанков, Богдан Ступка, Іван Гаврилюк…
Вчора, 27 грудня, у місті Києві в конференц-залі інформагентства «Укрінформ» відбулася прес-конференція за підсумками проведених у Верховині Днів українського кіно за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Голови комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Миколи Княжицького, керівництва Івано-Франківської облдержадміністрації, Верховинської районної ради та райдержадміністрації. Спікерами прес-конференції виступили: Андрій Халпахчі – генеральний директор КМКФ «Молодість», Пилип Іллєнко – Голова Державного агентства України з питань кіно, Микола Княжицький – Голова комітету Верховної Ради України з питань культури та духовності, Ахтем Сеітаблаєв – режисер фільму «Кіборги», Іван Шкіндюк – Голова Верховинської районної ради.
Головний приз КМКФ «Молодість» – Скіфського оленя» – за фільм «Кіборги», який отримав найбільшу кількість голосів за результатами глядацького голосування «Днів українського кіно у Верховині», вручено українському актору та режисеру кримськотатарського походження, режисеру фільму «Кіборги» Ахтему Сеітаблаєву. Генеральний директор КМКФ «Молодість» Андрій Халпахчі під час вручення кінорежисеру нагороди «Скіфського оленя» сказав: «Я вважаю, що за свою творчу роботу і громадянську позицію Ахтем заслуговує багатьох нагород. Сподіваюсь, що наш «Скіфський олень» буде потім стояти поруч з Оскаром».
Подякувавши верховинським глядачам за високу оцінку фільму «Кіборги», Ахтем Сеітаблаєв наголосив: «Я впевнений у тому, що ми є свідками відродження українського кіно. Дякую глядачам за таку високу оцінку, дякую за те, що українці цікавляться національним кіно. Мистецтво, зокрема кіно, формує ідентичність. Мабуть, воно як інструментарій теж з часом допоможе ідентифікувати нас як українців, як політичну націю, як людей, у яких є своя система координат».
Як підкреслив Голова Держкіно України Пилип Іллєнко, насправді назва нашого заходу – «Дні українського кіно у Верховині» – звучить дивно, як оксюморон, адже українське кіно там, практично, й зародилося, і там кожен день має бути днем українського кіно. Та й не тільки у Верховині, а по всій Україні. Я сподіваюся, що це відбудеться вже за кілька років, бо про це свідчить та динаміка розвитку національного кіно, яку ми сьогодні спостерігаємо.
– Дні українського кіно у Верховині пройшли з шаленим успіхом, – підсумував Голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький. – Глядачі на Гуцульщині проголосували за кращий український фільм. Переміг фільм Ахтема Сеітаблаєва «Кіборги». І це перша фестивальна нагорода чесної і талановитої кінострічки. А на Верховинщині відтепер започаткуємо і щороку проводитимемо Фестиваль українського кіно. Перший Фестиваль відбудеться у червні 2018-го.
Голова районної ради Іван Шкіндюк щиро подякував Пилипу Іллєнку, Андрію Халпахчі, Ахтему Сеітаблаєву та усім кіномитцям, усім, хто долучився до організації та проведення Кінофестивалю у Верховині. При цьому підкреслив, що це надзвичайно важлива подія в історії Верховинщини, у культурно-мистецькому житті краю. Після перегляду кожного фільму горяни виходили із залу з вражаючими емоціями, дякували кіномитцям за величне свято українського кіно, яке повернулося у гори. Це наше українське кіно, близьке, рідне, про нас. Коли ми будемо дивитися своє – цінуватимемо, любитимемо своє. Держава зараз підтримує кіно. І це правильно і дуже важливо вкладати кошти у розвиток українського національного кіномистецтва. Ми віримо, що невдовзі у нас, на Верховинщині, зніматимуть новий кіношедевр про чарівний і неповторний Гуцульський край.
Як сказав Голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький, наголосив Іван Юрійович, ми започатковуємо і вже готуємося до проведення у Верховині в червні 2018 року Першого Фестивалю українського кіно. І цей Фестиваль буде у Верховині традиційним і щорічним.
|