Гірські райони не роз’єднає ніхто!
У четвер, 25.02.16, у актовому залі Верховинської ЗОШ І-ІІІ ступенів відбувся Карпатський Форум народовладдя, основне питання якого ««Про збереження гірських районів під час проведення децентралізації державної влади та адміністративно-територіальної реформи в Україні і перспективи розвитку Карпатського регіону». У Форумі взяли участь: Рибак Іван Петрович – народний депутат України; Мунтян Іван Миколайович – голова Чернівецької обласної ради.; Галабала Ольга Юріївна – заступник голови Івано-Франківської обласної ради; Іван Юрійович Шкіндюк – голова Верховинської районної ради; Ванджурак Павло Іванович –голова Косівської районної ради, Івано-Франківської області; Онутчак Василь Васильович –Яремчанський міський голова, Івано-Франківської області; Лопіт Іван Ілліч – голова Воловецької районної ради, Закарпатської області; Шевчук Микола Михайлович – голова Путильської районної ради, Чернівецької області; Понайда Олег Володимирович – заступник голови Рожнятівської районної ради, Івано-Франківської області, а також керівники представницьких органів місцевого самоврядування, депутати районних рад, представники громадсько-політичних об’єднань.
Прозвучав Державний Гімн України. Отець Церкви Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП Іван Рибарук спільно з усіма присутніми виговорити молитву за добрий початок розпочатої праці.
Голова районної ради Іван Шкіндюк привітав усіх присутніх на Першому Карпатському Форумі народовладдя, який об’єднав усіх спільним прагненням – зберегти безцінні гірські території для нащадків. «Щоб полонинська ватра завше кликала літувальників на зелені луки, а звук сопілки а чи скрипки сповіщав про неспинне життя у горах. Питання збереження гірських районів, гірської господарки, самобутності і неповторності чарівного Карпатського краю, народного мелосу та автентики гуцулів постали з особливою гостротою під час реформи децентралізації влади в Україні. У Верховинському районі реформовуються та реорганізовуються державні установи, а деякі з них уже знаходять постійну прописку в інших районах області.
Верховинська районна рада забила тривогу. Забили тривогу й сусідні районні ради Буковини, Закарпаття, а також районні ради гірських територій Львівщини. Так, ми повинні бути ґаздами на своїй землі, господарювати за завітами предків, зробити усе для того, щоб не втратити свій етнос, свою господарку, культурно-мистецькі цінності. Ми повинні ґаздувати на власній землі, не йти ні до кого в прийми, дбати про соціально-економічний і культурно-духовний розвиток гірських територій та про щасливе завтра і добробут людей»,- промовив Іван Юрійович.
Очільник району поінформував, що 19 січня 2016 року у приміщенні Верховинської районної ради відбулася зустріч з головами Путильської та Косівської районних рад Миколою Шевчуком та Павлом Ванджураком. Керівниками гірських районів було акцентовано особливу увагу на необхідності проведення спільної праці щодо збереження гірських районів як адміністративно-територіальних одиниць під час децентралізації влади та реформаторських процесів в Україні.
Учасники зустрічі зорганізувалися в робочу групу, яка взяла на себе підготовку та проведення Карпатського Форуму народовладдя у Верховині. Верховинська районна рада виступила координуючим центром проведення Форуму за участю гірських районів Прикарпаття, Закарпаття, Буковини та Львівщини, де було обрано головою робочої групи – голову Верховинської районної ради Івана Шкіндюка, заступником – голову Путильської районної ради Миколу Шевчука.
Отож, відповідно до спільного рішення в етнографічному центрі Гуцульщини – Верховині проведено Карпатський форум народовладдя.
Переходячи до основного питання порядку денного: «Про збереження гірських районів під час проведення децентралізації державної влади та адміністративно-територіальної реформи в Україні і перспективи розвитку Карпатського регіону», Іван Шкіндюк наголосив, що підсумком роботи Карпатського Форуму має бути Звернення до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, Верховної Ради України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Комітету Верховної Ради та депутатів Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування та щодо збереження гірських районів.
Голова районної ради запропонував обговорити основне питання «Про збереження гірських районів під час проведення децентралізації державної влади та адміністративно територіальної реформи в Україні і перспективи розвитку Карпатського регіону», а в процесі обговорення внести свої доповнення та пропозиції до проекту Звернення, яке підготовлено і роздано делегатам Форуму на руки; висловити свої пропозиції щодо проведення Всеукраїнського Віча народовладдя у м. Києві біля Верховної Ради України за участю депутатів Верховної Ради, обласної та районних рад і територіальних громад гірських регіонів України та ініціювати виступ представників Віча у сесійній залі Верховної Ради України, після завершення Форуму переглянути підготовлену невеличку тематичну концертну програму «Барвінкова Верховина», розробити та подати пропозиції щодо проведення наступного Форуму народовладдя.
Іван Зеленчук – старший науковий співробітник відділення «Гуцульщина» НДІ українознавства Міністерства освіти, науки України наголосив, що Карпатський край - унікальний, унікальний рослинним, тваринним світом, ландшафтами, давньою культурою, збереженою гуцулами, лемками та бойками, що є важливим чинником не тільки для України, а й для цілого світу.
Голова ініціативної групи жителів села Устеріки, аби Форум підтримав вимогу громади щодо скасування рішення про об’єднання Устеріківської громади в об’єднану Білоберізку громаду, оскільки люди висловили категоричну незгоду щодо невигідного об’єднання.
Рибак Іван Петрович – народний депутат України наголосив, що ті об’єднані громади, які насаджені згори, є недопустимими, так як на 150 громад виділяється 1 млр. гривень, однак ці кошти для всіх є мізерними для того, щоб забезпечити інфраструктуру територіальної громади.
Мунтян Іван Миколайович – голова Чернівецької обласної ради, подякував усім присутнім за небайдужість до країни, до рідного краю. Питання збереження гірських районів є болючим, оскільки згідно Закону України повинно бути добровільне об’єднання громади, і люди самі повинні вирішувати чи потрібно їм об’єднуватися .
Галабала Ольга Юріївна – заступник голови Івано-Франківської обласної ради, зауважила, що проблеми горян повинні почути очільники держави, резолюцією Форуму потрібно направити керівникам країни, уряду, Верховній Раді, тому що питання укрупнення гірськьких районів є критично важливим.
Лопіт Іван Ілліч – голова Воловецької районної ради, Закарпатська область продовжив думку попередніх виступаючих, зауважив що велике значення має узагальнення досвіду гірської політики зарубіжних країн, країн Європейського Союзу. Розроблення і реалізація гірської політики у державі потребує належної уваги, уряд повинен напрацьовувати ефективні механізми для розвитку гірських населених пунктів.
Ванджурак Павло Іванович – голова Косівської районної ради, Івано-Франківська область, наголосив, що питання Форуму є актуальне і підтримується Косівською районною радою.
Понайда Олег Володимирович – заступник голови Рожнятівської районної ради, зауважив, що такі ініціативи будуть обов’язково підтримувати, аналогічне звернення буде прийнято сесією Рожнятівської районної ради, яка відбудеться 3 березня.
Шевчук Микола Михайлович – голова Путильської районної ради, Чернівецька область глибоко стурбований ситуацією, яка склалася з гірськими регіонами, і зауважив, що потрібно гуртом, разом відстоювати права гуцулів, бойків, лемків та гірських населених пунктів.
Головуючий Форуму Іван Юрійович виставив на голосування проект Звернення до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, Верховної Ради України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування щодо збереження гірських районів.
Рішення з висловленим доповненням одноголосно Форумом прийнято.
Також одноголосно прийняли рішення провести Всеукраїнське Віче народовладдя у м. Києві, біля Верховної Ради України, за участю депутатів Верховної Ради, обласної та районних рад і територіальних громад гірських регіонів України та ініціювати виступ представників Віче у сесійній залі Верховної Ради України.
На закінчення Форуму, його учасники переглянули тематичну концертну програму «Барвінкова Верховина».
|