Догоріла свіча земного життя відомого в Україні та світі прикарпатського письменника, літературознавця, громадсько-культурного і політичного діяча, кандидата філологічних наук, професора Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Степана Григоровича Пушика.
Як і чимало славних людей, Степан Григорович розпочав свою трудову біографію на Верховинщині, у колгоспі, що об’єднував гірські села Довгопілля, Полянки, Стебнів, Устеріки, Дземброня та Бистрець. Працював економістом – Карпатські страж-гори, Гуцульщину, зелені полонини, які заполонили його твори і розповідали всьому світові про наш чарівний Гуцульський край, літератор називав рідними і любив усією душею та щирим серцем. Ми, гуцули, вважаємо Степана Пушика письменником синіх гір, письменником рідної Гуцульської землі та її гордого, волелюбного народу.
У вимірі всеукраїнському та світовому Степан Григорович досягнув вершини у красному письменстві. Його творча спадщина налічує пів сотні різножанрових видань (поезій, поем, пісень, новел, повістей, романів, есеїв, історичних та літературознавчих розвідок, записів фольклору), які вміщено у десяти томах книг. Це, зокрема, збірки поезій «Золотий тік», «Писаний камінь», «Задума гір», Головиця», «Галич»; збірки віршів та поем для дітей: «Золотий човник», «Зелена борода» «Новинкар»; видання пісень: «Любисток», «Над горою місяць повен», «Співають гори»; збірки оповідань, повістей та єсеїв «Ватра на Чорній горі» «Ключ зілля», «Славетний предок Кобзаря», «Перо золотого птаха», «Дараби пливуть у легенду»; романів «Страж-гора» і «Галицька брама», переклад «Слово о полку Ігоревім», дослідження про слов’янську міфологію «Бусова книга»; збірка фольклорних записів, краєзнавчі фотоальбоми. Він – автор наукових розвідок з літературознавства, етнології фольклористики. Був членом редколегій часописів «Дзвін», «Перевал», «Березіль». Брав участь у створенні фільмів, радіо-і телепередач. Усього творчого багатства, безцінного творчого скарбу, які залишив нам у спадок письменник, не перелічиш. Творча діяльність – багатогранна, розмаїта: поет, прозаїк, публіцист, критик, есеїст, драматург, перекладач, фольклорист, літературознавець, журналіст, педагог, науковець, громадсько-політичний діяч.
Степан Пушик був першим головою Івано-Франківського крайового товариства української мови імені Тараса Шевченка – «Просвіта». Як народний депутат України, проголошував разом з депутатами Верховної Ради Декларацію про державний суверенітет та Акт про незалежність України.
Удостоєний державних нагород: державна премія імені Тараса Шевченка, ордени «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів, ювілейна медаль «25 років незалежності України», почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України», відзначений також міжнародною літературною премією імені Воляників-Швабінських Українського Вільного Університету в Нью-Йорку та іншими нагородами.
«Ось тут я жив сто тисяч літ» – написав Степан Пушик у поетичному творі «Батьківщина». Пам'ять народна про Степана Григоровича житиме завше, поки світ і сонце, а його твори навчатимуть нас української правди, жити по совісті, творити, шанувати незабутніх предків, історію рідного народу, будувати Самостійну, Соборну європейську державу Україна.
Ми щиро і глибоко співчуваємо родині покійного, яка сьогодні у великому непоправному горі.
Хай Вам, дорогий наш Степане Григоровичу, земля буде пухом, а Господь подарує життя вічне.
Верховинська районна рада, Верховинська райдержадміністрація, Верховинський осередок Спілки письменників України, громада Верховинського району.
|