В Україні постійно погіршується екологічна ситуація. Для Верховинського району особливою проблемою на сьогодні є засміченість побутовими та виробничими відходами територій водоохоронних зон річок Чорний та Білий Черемош, забруднення навколишнього природного середовища, в тому числі населених пунктів району побутовими відходами, влаштування стихійних сміттєзвалищ. Негативні наслідки забруднення довкілля знижують туристичну привабливість регіону. І досить часто можна почути від наших людей та гостей про дану проблему.
Дана проблема розглядається на районному рівні, оскільки першого січня 2017 року закінчується термін експлуатації районного полігону твердих побутових відходів у Бережниці, тому необхідно вирішувати, де потрібно знову створювати полігон і що робити з цим, який перестане діяти. Однак, вивчаючи це питання, потрібно кожному з нас зрозуміти, що створення нового полігону та консервація старого не вирішить дану проблему, адже у всьому світі вже займаються роздільним збором сміття, і кожному з нас потрібно також долучатися до сортування відходів.
Хочеться поділитися рекомендаціями, які допоможуть краще зрозуміти, як проводити роздільний збір сміття.
ПАПІР. Багато паперових упаковок – від печива, картонні коробки, альбоми, зошити, журнали, газети, книги необхідно складати разом. Не придатні до переробки факсовий папір, чеки з магазинів, вологі серветки.
ПЛАСТИК (ПОЛІМЕРИ) Видів пластику дуже багато – сюди належать поліетиленові пакети, пластмасові іграшки й навіть вологі серветки. Особливо багато в смітті збирається пластикової упаковки – ПЕТ-пляшки, контейнери для сиру, йогуртів, лотки для яєць, блістери для обідів, одноразовий посуд, пакети, мішечки з-під борошна і цукру, стрейч-плівка, пластикові ящики, лазерні диски тощо.
СКЛО. Це різноманітні пляшки і пляшечки від ліків, віконне скло. Не приймають жаростійкий та ударостійкий скляний посуд, оскільки такий тип скла не можна змішувати з пляшковим, воно має інші властивості.
МЕТАЛ. Алюмінієві бляшанки від напоїв і бляшані консервні банки.
ОРГАНІЧНІ ВІДХОДИ. У нашій місцевості дані відходи не засмічують навколишнє середовище, оскільки більшість з них використовуються для ведення селянського домашнього господарства.
ЗМІШАНА УПАКОВКА. Упаковки змішаного типу – це «ТЕТРАПАК» і гнучка упаковка для соусів. На жаль, таку упаковку не приймуть у пунктах прийому вторинної сировини. Її слід збирати окремо або не купувати продуктів у такій упаковці, віддаючи перевагу альтернативним упаковкам. Той самий кетчуп можна купити в скляній пляшці.
Досить багато непридатного для переробки сміття, тому краще уникати купівлі даних товарів – для того, щоб зрозуміти, що воно не підлягає утилізації, то на даній упаковці немає трикутника з кодом переробки.
ВИМОГИ ДО СОРТУВАННЯ ВІДХОДІВ:
- промити від залишків їжі та рідини;
- зменшити об’єми (пластик, папір, алюмінієва бляшанка);
- уникати купівлі товарів, які не можна переробити;
- уникати всього одноразового.
Загалом не піддавайтеся на розмови, що сортування сміття в нашій країні – марна справа. Просто розпочніть із найпростішого – почніть збирати окремо весь папір і паперову упаковку. Не складно збирати й віддавати до пункту прийому роздільне сміття. Наприклад, по дорозі у районний центр можна заїхати у Верховинський комбінат комунальних підприємств і віддати сміття чи здати його у пункти прийому вторинної сировини.
Спробуйте врятувати нашу Землю від надмірного сміття: візьміть відповідальність за відходи – й допоможіть дізнатися про сортування сміття своїм друзям і близьким. Зміни розпочинаються з однієї людини, але мають силу поширюватися на близьке оточення і сім’ю. Станьте прикладом для своїх близьких і дітей – і всі ми разом змінимо СВІТ.
Отже, ми плануємо спільно з усіма установами та організаціями провести акцію з роздільного збору сміття протягом 6-10 червня 2016 року, тому запрошуємо голів селищної та сільських рад, сільські територіальні громади, учителів та учнів загальноосвітніх шкіл, а також усіх небайдужих жителів району до всерайонної акції. Не будьмо байдужими до нашої спільної екологічної справи: активно включімося протягом 13-17 червня до загальнорайонної акції з роздільного збору сміття, проведімо її організовано у селищі Верховина та населених пунктах району – про графік виїзду автомобіля зі збору сміття у населені пункти буде повідомлено додатково.
За результатами проведеної акції кращу територіальну громаду буде відзначено. А для учнів загальноосвітньої школи, яка збере та посортує найбільшу кількість сміття, буде виділено безкоштовно бензин для автобуса з метою організації екскурсійної поїздки та відвідання духовно-культурних, історичних пам’яток Прикарпаття.
Не будьмо байдужими – змінимо світ разом.
Ольга Сапріянчук
радник голови районної ради
|