Сьогодні 14 серпня голова районної ради Іван Шкіндюк спільно з головою районної державної адміністрації Олегом Лютим зустрілися із почесним доктором організації об’єднаних націй з питань науки, культури та захисту людини Міжнародного Центру впровадження програм ЮНЕСКО Андріаном Алискевичем внуком Михайла Ломацького, який учителював у с. Голови Верховинського району.
У зустрічі взяли участь заступник голови райдержадміністрації Світлана Уршеджук, голова Верховинської селищної ради Василь Мицканюк, начальник відділу містобудування та архітектури райдержадміністрації Олександр Ігнатюк, головний редактор часопису “Грегіт” Олег Семенишин, український скульптор, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка
(1972) Член НСХУ (1966) Ярослав Мотика.
В ході зустрічі було обговорено питання щодо винайдення місця в селищі Верховина для встановлення пам’ятника Михайлу Ломацькому, а в с. Голови пам'ятної дошки на стіні місцевої школи.
Ярослав Мотика запропонував декілька проектів пам’ятника письменнику.
Андріан Степанович розповів присутнім про особистість та творчість Михайла Ломацького, твори якого виходили друком в Мюнхені, Парижі, Лондоні, Нью-Йорку, але не видавалися в Україні – перша в Україні книга Михайла Ломацького – «Заворожений світ» від видавництва “Тиса”, яку видано в 2014 році.
Довідково: Михайло Ломацький - український письменник, публіцист, культурно-громадський діяч.)
Народився 22 листопада 1886 р. у с. Суходіл тепер Гусятинського району. Навчався у Тернопільській, закінчив Заліщицьку вчительську семінарію (1906). Учителював у селах Снятинського, потім Косівського повітів (сю Голови Верховинського раойну). Переслідувався польською владою, тому змушений був міняти місце роботи. У 1939 р. був ув'язнений. Наприкінці Другої світової війни емігрував до Австрії (м. Відень), потім до Західної Німеччини. Був активним членом товариства «Гуцульщина».
Незабутні враження від Гуцульщини М. Ломацький згодом описав у своєму знаменитому «Опришківському гнізді”.
Помер 24 жовтня 1968 р. у м. Шварцвальді
(Німеччина), похований на українському цвинтарі в Мюнхені.
Великий син Поділля Михайло Ломацький став великим сином Гуцулії, Він писав: «Покинувши гори, взяв із собою тугу за ними і ношу її у своїм серці по сьогодні».
Окремі видання:
Автор книг з історії гуцульського краю: «На чисті води» (Мюнхен, 1955), «Верховино, світку ти наш» (Мюнхен, ч. 1 — 1956; ч. 2 — 1960); збірки нарисів «Країна чарів і краси» (1959), спогадів.
· Ломацький М. Бескидом зеленим, у три рядки садженим. — Лондон: Ковалюк, 1962. — 287 с.
· Ломацький М. Верховино, світку ти наш… . — Мюнхен, 1960. — 288 с.
· Ломацький М. Гомін гуцульської давнини. — Мюнхен, 1961.
· Ломацький М. Гуцульський світ. — Косів: Писаний камінь, 2005. — 328 с.
· Ломацький М. Заворожений світ. Ч. 1. По цей бік Чорногори. — Мюнхен — Нью-Йорк, 1965. — 229 с.
|