У суботу, 18 листопада, на світанку перестало битися серце фотомитця зі світовим іменем, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, члена Національної спілки журналістів України, члена правління Національної спілки фотохудожників України, президента видавничого підприємства «Світло й тінь», заслуженого діяча мистецтв України, нашого дорогого земляка з прикарпатського села Новоселиця на Снятинщині Василя Пилип’юка.
Творчий шлях визначного фотомайстра починався у Верховині, в редакції районної газети «Світанок», тепер – «Верховинські вісті» на посаді фотокореспондента. Він полюбив гуцулів і Гуцульщину назавжди. Його мистецькі фотокартини усміхаються до світу багатющою колористикою автентичного мистецтва гуцульського світу і щирою, відкритою та привітною душею горянина.
Василь Пилип’юк – видатний фотомитець сучасності. В йото творчому доробку – більше двох тисяч художніх і документальних творів, фотоновел, значна частина яких увійшла до надбань світової мистецької культурологічної спадщини. Він – автор 113 мистецьких фотоальбомів. Його твори експонувалися на більше ста вітчизняних і міжнародних виставках.
Із 2016 року Василь Васильович працював на посаді завідувача кафедри фотомистецтва Київського національного університету культури і мистецтв. Професор Львівської Національної академії мистецтв, лауреат багатьох престижних міжнародних виставок. Цього року його обрано почесним академіком Національної академії мистецтв України.
Незабутніми залишилися спогади про перебування фотомитця весняною порою у нашому чарівному Гуцульському краї та проведення мистецьких студій на Верховинщині. Василь Васильович разам із 12 фотомитцями – студентами-практиками з Києва та Львова – створили більше 200 мистецьких фотосюжетів, які охопили величезну культурно-мистецьку, духовну палітру краю, гуцульські родини талановитих музикантів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва. У фотооб’єктиві – неповторні в архітектурному плані духовні храми, музеї, пам’ятники і пам’ятні знаки. Дивовижні карпатські гори, таємничі вершини – і неземна краса довкола.
Ці фотосюжети увійдуть до культурологічної, презентаційної книги про Верховинщину. Висиль Васильович також готував до видання великий мистецький фотоальбом про Гуцульщину, про що він з великою гордістю розповідав у квітні 2017 року під час останньої прижиттєвої презентації фотовиставки та книги «Долею даровані зустрічі» в Історико-краєзнавчому музеї «Гуцульщина» у Верховині.
Такого величезного творчого мистецького надбання вистачило б на 2 – 3 життя. Василь Пилипю’к – людина творчої вдачі і колосального, безмежного потенціалу працелюба – залишив для України і рідного народу таку велетенську титанічну мистецьку працю життєвим виміром у 68 років.
Верховинщина, Гуцульщина і вся Україна пам’ятатиме про Вас, Василю Васильовичу, завжди. Ми молимося за життя вічне великого майстра фотомистецтва Василя Пилип’юка.
Зі скорботним словом від гуцулів Верховинщини:
Іван Шкіндюк – голова Верховинської районної ради.
|