У понеділок, 30 квітня, на Театральні площі міста Полтави відбулося автентичне театралізоване мистецьке свято «День гуцульської культури», в якому взяли участь творчі колективи, майстри декоративно-ужиткового мистецтва Верховинського району, що на Івано-Франківщині. 170 представники Верховинщини приїхали до Полтави, аби познайомити містян з мистецьким світом Гуцульщини.
Перед початком яскравого дійства на Театральній площі у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського організатори заходу – голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Головко, народний депутат України, голова Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Микола Княжицький і голова Верховинської районної ради Івано-Франківської області Іван Шкіндюк – поспілкувалися з представниками медіа на тематичній прес-конференції. Валерій Головко й Іван Шкіндюк підписали угоду про партнерську співпрацю між регіонами задля розширення й поглиблення дружніх, партнерських відносин щодо забезпечення розвитку територіальних громад Верховинського району й Полтавської області, розвитку культури, мистецтва, духовності, співпраці в галузі освіти, туристичній сфері.
– Автентичність українців дуже широка. І в цьому краса нашого народу. Ми зі сходу до заходу, з півночі до півдня, з одного боку, різні за культурними традиціями, історією, але, з іншого боку, єдині, бо живемо у Вільній Україні. Такі заходи, як сьогодні, додають впевненості, що ніколи в житті зворотного процесу роз’єднання не відбудеться», – зазначив очільник області Валерій Головко. Знаково, що представники зі столиці Гуцульщини – Верховини приїхали до столиці духовної України – міста Полтави з унікальною культурною, духовною, автентичною мистецькою програмою. Саме така культурна співпраця є запорукою єдності, незламності, розвитку та об єднання Самостійної, Соборної України.
У свою чергу народний депутат, Голова Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Микола Княжицький розповів дивовижний світ гуцульської культури верховинців, які вже презентували автентичний мистецький проект в Івано-Франківську, Львові. Тепер це феєричне свято відбувається у Полтаві. На черзі – Чернівці. Ведуться перемовини з Миколаєвом і Харковом. Відповідний культурний обмін між областями набрав обертів особливо після старту реформи децентралізації, розвитку місцевих громад.
– Комітет, який очолюю, і Міністерство культури України всіляко сприяють тому, щоб подібні обміни відбувалися частіше й їх було більше. Ми намагаємося об’єднати нашу Україну. Внутрішній туризм має величезний вплив на розвиток культури. Такі заходи важливі. Найголовніше, ми розуміємо, що українців єднає мова, віра, духовні цінності і спільне бажання будувати нормальну європейську каїну, – наголосив Микола Княжицький.
– Полтава – культурний і духовний центр України. Тут народилася й утвердилася наша українська мова. Ми зі славних гір приїхали сюди, щоб принести й показати ту самобутню культуру, яка збереглася ще з Київської Русі. Налагодили дружні зв’язки між Полтавською й Івано-Франківською областями. Вони передбачають культурний обмін, туристичний відпочинок. Разом гуртуватимемося й робитимемо гарну справу для наших регіонів, об’єднання України, її зміцнення, її майбутнього. Чим більше пізнаватимемо один одного, знатимемо нашу історію, традиції, цінуватимемо й поважатимемо один одного, тим будемо ціліснішими, міцнішими, сильнішими і єдиними, – зазначив голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк,
В рамках презентації гуцульської автентичної культури полтавці й гості обласного центру мали змогу побачити мистецтво Верховинщини – гуцульську співанку, запальні народні танці, гуцульське весілля, троїстих музик, театральне дійство, показ автентичної гуцульської убирі (одягу). Поряд зі сценою на Театральній площі виросло містечко майстрів. Народні умільці привезли полтавцям вироби декоративно-ужиткового мистецтва, вишивки, ткацтва, кушнірства, бісероплетіння, писанкарства, гуцульську кухню, екологічно чисту продукцію полонинського господарства, карпатські наливки, мед і трав’яні збори.
Верховинці пропонували також тури вихідного дня з метою активного відпочинку мальовничим Гуцульським краєм. Рекламні проспекти турів вихідного дня запропонують відвідати музейну Верховинщину тощо.
Як розповів Валерій Головко, наступного року полтавці побувають із відповідним візитом на Івано-Франківщині, де презентуватимуть свій край. Крім того, діти з Полтавської області їздитимуть на відпочинок на Гуцульщину.
|