Сьогодні Верховна Рада України проголосувала в першому читанні нову редакцію Закону України "Про освіту". За новим законом передбачається, що здобуття повної середньої освіти буде відбуватись на протязі дванадцяти років, а саме:
-початкова освіта 1-4 клас (школи розташовані якнайближче до дому дітей).
-базова середня школа 5-9 класи (куди, можливо, доведеться відвозити дітей на транспорті, але це має бути добре обладнана школа, де є всі вчителі-предметники). Ця п’ятирічна школа буде називатись гімназією.
-профільна школа 10-12 класи (це ліцеї або заклади професійної освіти). Вони можуть бути територіально ще більш віддалені від місця проживання старшокласників. Відтак для їх функціювання можуть знадобитись гуртожитки Вступ до профільної школи після 9 класу відбуватиметься за допомогою ЗНО.
При цьому 3-річна профільна школа буде двох профілів: академічного та професійного.
Закон наголошує на тому, що повна загальна середня освіта має бути територіально доступною. Для цього запроваджується поняття "освітній округ".
Проект закону передбачає добровільну сертифікацію вчителів, у разі проходження якої їхня заробітна плата стане на 20% більшою.
Законопроект розширює автономію шкіл та вчителів, вводить новий незалежний орган – Національне агентство забезпечення якості освіти. Таке Агентство буде створено на базі інспекції навчальних закладів. Новий орган матиме повноваження ліцензувати навчальні заклади.
Так само має з’явитись національний центр професійних кваліфікацій. Такий центр має створити стандарти професій, і вимоги до них мають бути враховані в освітніх стандартах і програмах.
У законопроекті є норми, які дозволять ще до прийняття відповідного окремого закону розпочати створення Національної системи кваліфікацій.
Законопроект передбачає фінансування у розмірі 7% від ВВП на освітню сферу.
|