Спільна праця Верховинської районної ради, її Консультативної ради, голів районних рад Карпатського регіону Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької та Львівської областей, яких об’єднав наполегливою працею над посиленням державних гарантій соціально-економічного розвитку гірських населених пунктів Карпатський форум народовладдя, увінчалася першим і вагомим успіхом.
Відповідно до частини першої статті 93 Конституції України, частини першої статті 12 Закону України «Про статус народного депутата України» та статті 89 Регламенту Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи внесено на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів».
Законопроект зареєстровано та оприлюднено 12.05.2017 року за № 6439 на Офіційному порталі Верховної Ради України в розділі «Законотворчість», підрозділ «Законопроекти. Зареєстровані за поточний тиждень» (Надходження законопроектів за період 09.05.2017 – 16.05.2017). Суб’єктом законодавчої ініціативи виступили народні депутати України Княжицький М.Л., Соболєв С.В., Рибак І.П., Величкович М.Р., Лунченко В.В., Довбенко М.В. Доповідати зазначений законопроект на пленарному засіданні Верховної Ради України буде народний депутат України, голова Комітету Верховної ради України з питань культури і духовності М.Л. Княжицький.
Це без перебільшення надзвичайно важлива та суспільно значима подія для жителів усього Карпатського регіону України. Метою законопроекту є посилення державних гарантій для населених пунктів, які мають статус гірських та високогірних, а також покращення соціального захисту громадян України, які проживають в таких населених пунктах.
Ще 1995 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», який закладав державні гарантії соціально-економічного розвитку таких населених пунктів. Однак, на сьогодні окремі норми Закону фактично не мають практичної реалізації.
Разом з тим, життя громадян в гірських населених пунктах суттєво відрізняється від життя на рівнинних територіях країни. У зв’язку з відсутністю транспортної інфраструктури, газифікації та електрифікації багатьох населених пунктів, а також враховуючи високогірність та відсутність промислових потужностей, які б забезпечували робочі місця, такі населені пункти на сьогодні фактично відірвані від іншої частини країни, а населення в своїй більшості вимушене покидати такі населені пункти, шукаючи можливість заробити собі на життя та елементарні побутові потреби.
Гірські населені пункти є унікальними регіонами країни. Карпатський регіон є колискою української культури. Держава повинна вжити максимальних заходів не тільки для збереження такого регіону і його автентичного населення, але і відродити його. Зробити це буде неможливо, якщо проводити технічно по стандарту реформи, не враховуючи географічно-територіальні та інші особливості регіону.
Тому на даний момент актуально забезпечити можливість доступу громадян до базових адміністративних послуг (медичних та освітніх), сприяти, щоб мережа навчальних та медичних закладів гірських населених пунктах не зменшувалась, вжити заходів для покращення транспортної інфраструктури та ремонту, а в деяких випадках і будівництва, шляхів сполучення, посилити соціальні гарантії для населення. У випадку вжиття таких заходів, Україна може зробити Карпатський регіон привабливий для туристів, розвивати зелений туризм, як це зробили наші сусіди, та залучати іноземні інвестиції, які сприятимуть покращенню економічного становище як і регіону, так і держави в цілому.
Законопроектом пропонується:
- виокремити в окрему категорію гірські населені пункти, які розташовані на висоті 600 метрів і вище над рівнем моря, за умови, що не менш як 50 % сільськогосподарських угідь у межах населеного пункту розташовані на схилах крутизною 20 градусів і більше;
- посилити державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, зокрема: гарантування державою електрифікації гірських населених пунктів, встановлення пільг з плати за електроенергію, здійснення заходів щодо покращення екологічного стану таких територій, гарантування дотацій та субвенцій з Державного бюджету України відповідно до бюджетного законодавства тощо.
- розробити та затвердити державну цільову програму розвитку гірських населених пунктів;
- уточнити норми закону щодо надання пільг громадянам, яким надано статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а також передбачити право осіб, які та/або батьки яких мають такий статус, брати участь у конкурсі за результатами вступних випробувань у вищому навчальному закладі у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів;
Виконана величезної суспільної ваги колосальна праця. Я в першу чергу хотів би від імені жителів району щиро подякувати народному депутату України Миколі Княжицькому, який взяв на себе титанічну працю і велику відповідальність перед гуцулами відстоювати інтереси горян у Верховній Раді, довести працю над законопроектом до логічного завершення у парламенті.
Висловлюю велике спасибі депутатам районної ради, моїм друзям-колегам з Консультативної ради, які наполегливо і заповзято працювали разом зі мною над підготовкою законопроекту. Я дякую усім головам районних рад Карпатського регіону – Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької та Львівської областей за спільну працю, за організовані та проведені на високому рівні Карпатські форуми народовладдя у Волоці та Великому Березному Закарпатської області.
Я дякую усім народним депутатам - законотворцям, які стали на захист горян Карпатського регіону. Маємо велику надію на підтримку депутатів політичних фракцій і груп у Верховній Раді, народних обранців Карпатського регіону, і з нетерпінням очікуємо обговорення законопроекту у Верховній Раді України.
Іван Шкіндюк
Голова Карпатського форуму народовладдя
Голова Верховинської районної ради
|