«Музеї – агенти змін»
Так влучно охарактеризувала роль музеїв у суспільному розвитку держави експерт міської ради м. Сігету, Марамуреський повіт, Румунія, Міхаела Врабете на зустрічі представників музеїв прикордонних територій України та Румунії, яка відбулася в с. Нижня Апша, на Закарпатті, в приміщенні приватного музею румунів. Пані Міхаела підкреслила, що музеї можуть підтримувати ідеї, які висуває спільнота, і бути активними виразниками та пропагандистами цих ідей.
Зустріч розпочалася з огляду експозицій унікального Музею історії та етнографії румунів Закарпаття, який належить голові Закарпатської обласної спілки румун «Дачія» п. Івану Ботошу. Ми побачили унікальні речі історії, культури, побуту та етнографії, які п. Іван збирав протягом 30 років.
Серед запрошених на зустрічі – директори та завідувачі музеїв Закарпаття, Буковини, Івано-Франківщини та Румунії. Делегацію Верховинського району очолював керуючий справами виконавчого апарату районної ради Василь Нагірняк. У її складі: радник голови районної ради Ольга Сапріянчук, старший науковий співробітник відділення «Філія Гуцульщина» ННДІУВІ Ярослав Зеленчук, завідувачі музеїв: літературно-меморіального музею Івана Франка с. Криворівня Ганна Луцюк, регіонального історико-краєзнавчого музею Гуцульщини Володимир Ілійчук, хати-музею фільмів «Тіні забутих предків» Галина Мокан, народного музею Гуцульського театру Гната Хоткевича в с. Красноїлля Роман Сінітович, музею Гуцульської магії селища Верховина Микола Данилюк.
– Ми маємо представити єдиний глобальний проект фінансової підтримки розвитку музеїв прикордонних територій України та Румунії, – наголосила Генеральний консул Румунії в м. Чернівці Елеонора Молдован. – Багато спільного є в історичному та культурному розвитку Марамуреського повіту, Сату-Маре, Буковини, Івано-Франківщини, Закарпаття. Ми говоримо про двосторонній проект, щоб отримати грант від Європейського Союзу. Зараз знаходимося на фінальному етапі підготовки проектів, тому повинні вивчити технічний стан його готовності, після чого будемо подавати проект технічному бюро у Сучаву. Вважаю, що всі музеї мають рівні можливості для отримання доступу до фінансування, тільки висувайте свої ідеї та аргументуйте власні пропозиції.
Після відбулося висунення й обговорення пропозицій та ідей майбутнього проекту у якому взяли активну участь всі учасники делегацій прикордонних областей. Верховинці також висловили своє бачення проекту та запропонували його назву: «Культурно-митецька спадщина транскордонних територій України та Румунії.
Завершилася зустріч традиційною румунською гостиною щирих і привітних господарів – подружжя Ботошів на подвір’ї садиби-музею історії та етнографії румунів Закарпаття.